شماره های پیشین

اینجا طبیعت معجزه می کند

تاریخ درج : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
سفر به دل تابلوی هنری و رنگارنگ ناژوان

لیلا یزدانی

 

 

 مقصد، سفری سبز به دل طبیعت؛ ناژوان از سوی خیابان آتشگاه چندان دور نیست. سفری که باید آن را تجربه کنیم تا برای چند ساعتی هم که شده نفسی تازه کنیم و از شلوغی های شهر دور بمانیم . مسیر این سفر چشم ‌انداز طبیعی  به غایت زیبایی دارد که هر بیننده ای را به سوی خود می کشاند.

 

 

 اندک باغ های باقی مانده از کوچه باغ ها
 اگر بخواهیم از خیابان آتشگاه به ناژوان برویم ، باید از میان کوچه باغ های پیچ در پیچ گذرکنیم. باغ هایی که تنها بازمانده های کوچه باغ هایی هستند که مدتهاست از اصفهان کوچ کرده اند. برای رسیدن به شمال پارک طبیعی ناژوان سه مسیر؛ خیابان زیتون، نصرآباد و آزادان پیش روی ماست؛ مسیرهایی که پنج سال پیش درکمیته عالی ناژوان بررسی شد و گزینه خیابان زیتون برای دسترسی به پارک طبیعی شهر انتخاب شد.پس از عبور از خیابان زیتون ، رد تابلوهای راهنما؛ «به طرف باغ پرندگان» را که بگیریم و برویم ، مهمان کوچه های پیچ در پیچی می شویم که بدون همراهی تابلوهای راهنما گذر از آنها و رسیدن به مقصد ممکن نبود. در فاصله کوتاهی مسیر در دو طرف از آسفالت بودن به سمت خاکی شدن می پیچد و تا جایی پیش می رود که تا چشم کار می کند، باغ  است و باغ. همان باغ‌هایی که نه تنها  دیواره های  گلی آنها تخریب شده  و جز اندکی باقی نمانده ، بلکه درختانشان نیز خشک یا قطع شده است. بسیاری از این باغ ها، دیگر به زمین های بایری می‌مانند که در آنها پسماندها روی هم انباشته شده است .پسماندهایی که تصاویر طبیعی چشم نواز را مخدوش و بیننده را از سرنوشت شوم باغ ها متاسف می کنند.

 

 

 

 کوچ بنفشه‌های مهاجر
اما در اینجا ضلع شمالی زاینده رود؛ گوشــه گوشه زمین‌های کشاورزی ناژوان پراست از بنفشه های رنگارنگ. ظهور بنفشه های مخملی در دو سوی مسیر نشانه نزدیک شدن به  بهار است. به دو سوی مسیر که نگاه کنی گویی انفجار رنگ ها رخ  داده است. بنفشه‌های سه رنگ که محیط را پر کرده و رنگ های براق و درخشان دارند ، تنها مهمانان این روزهای زمین های ناژوان نیستند . بنفشه های تک رنگ  سفید ، نارنجی ، زرد ، بنفش  و ارغوانی  که خوب با هم هماهنگ شده اند نیز به اندازه سه رنگ ها فریبنده به نظر می رسند. وجود بنفشه ها معجزه‌ای است از طبیعت که به شکلی باورنکردنی در قالب گل‌های رنگارنگ رخ نموده است. آبی آسمان ،سبزی درختان بید رسته از سردی زمستان در واپسین روزهای اسفند و معجون رنگ های بنفشه ها، دست به دست هم می دهند که فکر کنیم  به دل تابلوی هنری سفر کرده ایم .تابلویی که تنها زلالی آب جاری در جوی ها و مادی ها را کم دارد.روی زمین ها پر است ازافرادی که بیلشان را درخاک کرده و به هوا بلند می کنند تا بنفشه ها را از خاک در آورند و دیگرانی که روی زمین نشسته  وبنفشه‌ها را می گیرند و با برگ ، ریشه ، پیوند و خاک در جعبه‌های کوچک چوبین جای می‌دهند و بار کامیون هایی می کنند که در انتظار حمل این جعبه ها هستند .این تصویر درنیمه یک روز اسفندی شعردکتر محمد رضا شفیعی کدکنی را به یادم می آورد و این شعر برزبانم جاری می شود:  در روزهای آخر اسفند/ کوچ بنفشه‌های مهاجرزيباست/ در نيم‌روز روشن اسفند/وقتی بنفشه ها را از سايه های سرد/ در اطلس شميم بهاران/ با خاک و ريشه  ميهن سيارشان / از جعبه‌های کوچک و چوبی /در گوشه‌ خيابان می‌آورند

 

 

 

 باغ پرندگان فضایی برای آشتی با طبیعت
 در انتهای مسیر در حالی که دیگر خیلی وقت است که از صدای جوش و خروش زاینده رود خبری نیست، صداهایی از پرندگان مختلف به گوش می رسند. صداهایی که نشان از نزدیک شدن به باغ پرندگان است. دنیایی رنگین در دل ناژوان.کافی است وارد باغ پرندگان شوید  تا پرندگان را از نزدیک ببینید و زندگی در کنار آنها را تجربه کنید و چند ساعتی را به دور از مشکلات زندگی شهر امروز سپری کنید. تجربه ای که برای کسب آن لازم نیست ، راهی روستاهای اطراف و فضاهای خوش آب و هوای آنها بشوید.سال ۱۳۷۵ بود که باغ پرندگان اصفهان با مساحت ۵۵ هزار متر مربع یکی ازجاذبه های پارک جنگلی ناژوان شد.این باغ  که برای اولین بار در کشور در اصفهان احداث شد، از نظر طراحی بی نظیراست. محوطه داخلی باغ پرندگان با وسعت ۱۷ هزارمتر منظره ای زیبا و دلپذیررا برای علاقه مندان فراهم می کند . باغ پرندگان که امروز یکی از سرمایه های اصفهان است، فضایی برای آشتی شهروندان با طبیعت را فراهم می کند. وقتی به باغ پرندگان پا می گذاری با فضای روح‌بخش و مصفا مواجه می شوی که درآن می توانی به دوراز هیاهو و شلوغی شهر و صدای ناهنجار خودروها و دیگرآلودگی‌های شنیداری و بدون نیازبه سفری طولانی نظاره‌گرآمیزه‌ای شگفت از نور، رنگ، هوای پاک و زیست آزادانه پرندگان باشی. ۴۰۰۰ قطعه پرنده از۱۳۰ گونه در این باغ میزبان بازدیدکنندگان هستند وآنها را به مشاهده زیبایی های کم نظیری از طبیعت دعوت می كنند‌.در گوشه گوشه این باغ زیستگاه های متفاوتی مطابق باشرایط زندگی طبیعی پرندگان برای آنها پیش بینی شده است. وقتی گردش دراین باغ را آغاز می کنی بابرکه های اردک‌ها و فلامینگوها، قفس های شیشه ای طوطی ها و توکان‌ها و صخره های پرندگان مناطق سنگلاخی و بیابانی نظیرکبک و تیهو مواجه می شوی و این همه جاذبه های باغ پرندگان نیست که تو را به خود می خوانند.

 

 

 

 تندیس هایی ازکشاورزان با لباس محلی
در بخشی دیگراز باغ  فضاهای سبز و پردرخت برای پرندگان مناطق جنگلی مانند قرقاول ها پیش بینی شده است. در قفس های فلزی پرندگانی که امکان رهایی آنها در باغ وجود ندارد زندگی می کنند. در این باغ چندین ماکت از کوچه باغ های اصفهان طراحی شده است و در نقاط مختلف باغ درون باغچه‌ها تندیس هایی ازکشاورزان در حال کشاورزی با لباس محلی به چشم می خورد.

 

 

 

 لذت دوستی با اسب
در فاصله نزدیکی از باغ پرندگان باشگاه سوار کاری ناژوان قرار دارد که علاقه مندان می توانند با سوارکاری لذت دوستی با اسب را تجربه کنند. زیستن در کنار این موجود دوست‌داشتنی فرصتی است که  کمتر برای انسان غرق‌شده در وابستگی‌های زندگی امروز پیش‌ می‌آید.

 

 

 

وقتی قد درختان خم شد
ناژوان در گذشته های  نه چندان دور با باغات بسیار و درختان انبوهش شهره بود. درختان انبوهی که نور خورشید نمی توانست از لابه لای آن عبور کند و به زمین برسد. اما زاینده رود خشک شد و فریاد تشنگی درختان در ناژوان شنیده نشد ، تا  قد درختان خم شود و نور خورشید برای رسیدن به زمین  مانعی در مقابل خود نبیند. خشکسالی و نبود آب کافی در سال های اخیر برای آبیاری پهنه سبز ناژوان و دیگر باغات موجود در اصفهان، وقتی نمود بیشتری یافت  که  ناتوانی مالکان برای آبیاری درختان ، سبب شد بسیاری از آنها از خیر داشتن باغ بگذرند و باغ ها را رها کنند تا به زمینی خشک تبدیل شود. اکنون که اصفهان با  آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند و نفس های آن به شماره افتاده است،اندک باغ‌های باقیمانده ازگذشته می تواند راه نفس شهر را بگشاید و به تنفس شهروندان کمک کند.چند سال پیش بود که ازاجرای طرحی به نام طرح خرید خدمات اکولوژیکی از باغ های خصوصی در  ناژوان سخن به میان آمد.طرحی که می توانست زمینه حفظ باغ ها را فراهم کند و کیفیت محیط  زیست شهری  را ارتقا دهد. اما این طرح تحقق نیافت تا نگرانی برای حفظ اندک باغ‌های موجود دراین محدوده ادامه یابد . براساس این طرح قراربود شهرداری اصفهان به کمک شهروندان بیاید تا باغ های شهر حفظ شود . قرار بود این طرح در 200 هکتار از ناژوان به صورت پایلوت اجرایی شود و پس از آن، زمینه اجرایی شدن این طرح  در باغ های شمال و شرق اصفهان نیز فراهم شود.در سال هایی که گذشت  زوایای مختلف طرح خرید اکسیژن که از سوی سازمان پارک ها پیشنهاد شده بود، توسط کارشناسان بررسی شد و قرار بود با اجرای طرح خرید اکسیژن زیر ساخت های انتقال آب به باغ های شهروندان در ناژوان فراهم شود.ساماندهی کوچه باغ های ناژوان و واکاری نهال ها  از دیگر بخش های این طرح بودند که قراربود در ناژوان اجرایی شوند و تنها بخشی از آنها اجراشد.

 

 

 

 محور تفریحی ناژوان
اگرچه اصفهان با تاریخ و معماری اش شناخته شده است؛ اما افرادی که گذرشان به این شهر افتاده است، با سفر به ناژوان می توانند، طبیعت گردی را نیز تجربه کنند. با یک سفر شهری آسان در کوتاه ترین زمان ممکن می توان به پارک جنگلی شهری رسید كه تاثير مثبتی بر ويژگی های زيست محيطی و اکولوژی اصفهان دارد. این محدوده به عنوان يک پارک طبيعی حومه ای در اختیار اصفهانی ها و گردشگرانی که به اصفهان سفرمی کنند، قرار دارد و نيازهای تفریحی آنها در قالب تفريحات طبيعت محور در این پارک طبیعی تامین  می‌‍شود. هر چند دیگر از بیشه ها و باغ ها ، درختان انبوه، رودخانه جاری، مادی های روان، پرندگان مهاجر و چشم انداز زیبا از طلوع و غروب خورشید که تصویری زیبا  پیش روی چشم ما ترسیم می کرد، خبری نیست . اما هنوز هم می شود  از  طبیعت این  پارک طبيعی حومه ای  لذت برد. تراکم بالای درختان ناژوان مناظر دیدنی خلق کرده است. در پارک طبیعی ناژوان اصفهان تفریحات  طبیعت محور هم فراهم است. آب وهوای معتدل این پارک طبیعی ، بسترمناسبی برای گردش وپیک نیک فراهم می کند. می توانید  یک پیک نیک دسته جمعی را در این پارک بر نامه ریزی کنید وتفریحات گروهی مانند دوچرخه‌سواری را نیز تجربه کنید.باغ موزه پروانه ها وپارک آبی کودکان، باغ خزندگان وآکواریوم ،جاده سلامت، باغ صدف ها ، باغ گل های زینتی و تله سیژ جاذبه هایی هستند که در جنوب زاینده‌رود آن سوی باغ پرندگان قرار دارند وناژوان رابه یک مرکز گردشگری  کامل تبدیل کرده اند . گروه های سنی مختلف از کودک گرفته تا سالمند  می توانند از امکانات تفریحی  ناژوان استفاده کنند.در این پارک طبیعی می توانید با سوار شدن و نشستن بر روی صندلی ها ی تله سیژ در فضای  آزاد در ارتفاع ۲۲ متری از سطح زمین، بر روی درختان و رودخانه ، با سرعت حدود سه تا پنج متر بر ثانیه حرکت کنید و از مناظر طبیعی لذت ببرید.

 

 

 

 

 پیش بینی پیاده راه ومسیر ویژه دوچرخه
مسیری که از آتشگاه  به ناژوان منتهی می شود و از جاذبه‌های طبیعی  بسیار برخوردار است و در انتها با جاذبه های طبیعی همراه می شود، مسیری منحصربه‌ فرد در بافت شهری است. مسیری که ازنظر ویژگی‌های طبیعی و تفریحی، ظرفیت ویژه‌ای برای تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری شهر اصفهان دارد. این محور علاوه بر مسیر ویژه برای سواره باید از پیاده راه دوچرخه نیز برخوردار باشد. برای تابلوهای راهنمایی مسیر نیز باید طرحی نو در انداخت و از نو شکل داد. پیش بینی مبلمان شهری ویژه در این مسیرنیز به جاذبه های گردشگری آن می افزاید.

 

 

 

 

وصل دو محورتاریخی و تفریحی
در آن سوی این محور تفریحی که یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است، یکی از محورهای تاریخی اصفهان با عناصری نظیر منارجنبان و کوه آتشگاه  قرار دارد و جنت  بوستانی که تازه احداث شده  قرار است حلقه وصل این دو محور شود. 

 

 

 

 

پیوند ناژوان و آتشگاه
وستان جنت در منطقه 9 حلقه وصل محورهای تاریخی و تفریحی خیابان آتشگاه می شود و محور تاریخی آتشگاه با عناصر تاریخی اش؛ منارجنبان و کوه آتشگاه  به محور تفریحی ناژوان  با جاذبه های  طبیعی و گردشگری  اش می پیوندد.مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان با اشاره به بوستان جنت در ضلع جنوبی خیابان آتشگاه  که  در بهمن به بهره برداری رسید، از خیابان آتشگاه با دو عنصر تاریخی اش؛ منارجنبان و کوه آتشگاه به عنوان محور تاریخی یاد می کند و می گوید: محور تفریحی شهر اصفهان؛ ناژوان نیز در ضلع جنوبی خیابان آتشگاه قرار دارد واتصال این دو محور تاریخی  وتفریحی از اهمیت  بسیاری برخوردار بود.به گفته عباس روحانی احداث بوستان جنت علاوه برافزایش سرانه پارک های شهری وفضاهای تفرجگاهی، دو محور تاریخی آتشگاه و محور تفریحی ناژوان را پیوند می دهد .مدیر منطقه 9  شهرداری اصفهان  می گوید که توسعه بوستان جنت تداوم می یابد تا پیوند دو محورتاریخی و تفریحی اصفهان در منطقه 9 محقق شود. / گروه هم محله

url : http://www.hammahale.com/node/16100

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.